Zdrowe odżywianie jest niezwykle ważne, ale czasami mimo odpowiedniej diety, ciągle coś jest nie tak. Może to być wynikiem zaburzeń trawiennych. Układ trawienny człowieka, zwany też pokarmowym, odpowiedzialny jest za trawienie pokarmów stałych i wchłanianie z nich najważniejszych substancji odżywczych, a wydalaniem wszystkich zbędnych.

Bywa niekiedy tak, że pojawiają się zaburzenia trawienne, które prowadzą do wielu komplikacji i schorzeń. Niektórzy ludzie mają problemy z wchłanianiem węglowodanów, przykładowo, laktozy, co może powodować wzdęcia, biegunki oraz wymioty.

Zaburzenie wchłaniania białek

Dużo bardziej niebezpieczne może być zaburzenie wchłaniania białek (glutenu), które wyniszcza nieodwracalnie kosmki jelitowe. Zaburzone wchłanianie tłuszczów objawia się biegunkami lub stolcami tłuszczowymi. Głównym winowajcą tych zaburzeń jest trzustka, której schorzenia z kolei najczęściej wywołane są nieprawidłowym odżywianiem. Czasami na zaburzenia trawienne ma wpływ stan psychiczny pacjenta oraz palenie papierosów. Z tymi problemami można radzić sobie odpowiednią dietą, a niektórzy lekarze sugerują, aby wspierać układ trawienny brakującymi enzymami. Złe trawienie może prowadzić do wewnętrznych problemów z żołądkiem oraz pozostałymi narządami, ale również mogą objawiać się w kondycji włosów i skóry.

Dzisiejsza chirurgia

Układ trawienny człowiekaWłosy stają się słabe i zaczynają wypadać, a skóra przestaje być elastyczna i ma skłonności do powstawania rozstępów i bliznowców, które sprawiają, że mała blizna bardzo się rozciąga i wygląda nieestetycznie. Owszem, dzisiejsza chirurgia plastyczna ma w swojej ofercie usuwanie blizn, ale czy wszelkiego rodzaju urazy powypadkowe tkanki skórnej nie są odpowiedniejszym powodem do takich zabiegów? Tak więc jeżeli kogoś nie przekonuje ryzyko choroby wrzodowej, to może uroda stanie się w tym wypadku kartą przetargową. Warto zadbać o poprawną dietę, ponieważ człowiek jest tym, co zjada, poza tym od zawsze było wiadomym, że uroda i zdrowie idą zawsze w parze. Jak widać, zbilansowana dieta jest lekiem na wszelkiego rodzaju dolegliwości.